do kasy suma: 0,00 zł

Bez wątpienia Rioja jest najbardziej znanym winiarskim regionem Hiszpanii. Mimo relatywnie niedługiej historii winiarskiej powstające tutaj wina od dawna cieszą się uznaną i zasłużoną sławą ...

Rioja

Rioja

Bez wątpienia Rioja jest najbardziej znanym winiarskim regionem Hiszpanii. Mimo relatywnie niedługiej historii winiarskiej powstające tutaj wina od dawna cieszą się uznaną i zasłużoną sławą.

Gdy w latach 50-tych i 60-tych XIX wieku winiarze z Bordeaux musieli zmierzyć się z kilkoma falami chorób, które zaczęły dotykać ich winorośle (na czele ze słynną filokserą, która niemal unicestwiła winiarstwo), francuscy handlarze wina w celu sprostania zapotrzebowaniu lokalnego rynku, swoją uwagę zwrócili na północno-wschodnią część Hiszpanii, gdzie nad rzeką Ebro już od dekad wytwarzano wino. Specjalnie w celu ułatwienia jego transportu powstała nawet linia kolejowa łącząca region z portem w Bilbao. Był to czas olbrzymiego rozwoju lokalnego winiarstwa, przerwanego, gdy i tutaj zawitała filoksera. Niedługo potem nastała też hiszpańska wojna domowa, dokładająca kolejną cegiełkę do upadku regionu, który na nowo zaczął się odradzać dopiero w latach 70-tych XX wieku.

Obecnie winnice zajmują tu obszar ponad 65 tys. hektarów, a region podzielony jest na trzy zasadnicze częściRioja Alta, Rioja Alavesa i Rioja Oriental. Dwie pierwsze leżą wyżej i są bardziej wystawione na chłodniejsze powietrze znad Atlantyku, dominują tutaj gleby wapienne i bogaty w żelazo piaskowiec. Rioja Oriental jest zlokalizowana na południowy-wschód i ma klimat bardziej śródziemnomorski, również gleba jest inna, dominują tutaj bowiem aluwialne żwiry i piasek.

Podobnie jak Bordeaux również czerwona Rioja jest kupażem różnych odmian. Dominującą rolę odgrywa Tempranillo, uzupełnione zwykle przez Garnachę, Graciano czy Mazuelo (Carignan). Ich istotną jest długie dojrzewanie w beczkach, historycznie z amerykańskiego dębu, co pozwala na powolne mikroutlenianie wina i wzbogaca jego aromaty. Długość dojrzewania można odczytać na etykiecie – wina kategorii crianza dojrzewają co najmniej dwa lata, z tego co najmniej rok w beczkach, w przypadku reserva są to trzy lata, z tego co najmniej rok w beczkach, a dla gran reserva pięć lat, z tego dwa w beczkach. Dojrzałe Riojy to wina niezwykle wielowymiarowe, smakujące ciemnymi owocami, tytoniem, ziemią, ziołami, przyprawami, ale zachowujące też kwasową świeżość i utemperowane garbniki.

Coraz większą popularność zdobywają też białe wina z regionu, zwykle z odmiany Viura (Macabeo). Powstają one albo w wersji lekkiej, owocowej, albo podobnie jak czerwienie długo dojrzewają w beczkach, dając wina niezwykle kompleksowe, z orzechowymi nutami utlenienia.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl