Odmiana
Kolor
Smak
Kraj
Rodzaj wina
Region
Ekologiczność
Wyróżnik
Zamknięcie butelki
Zakres cen
Bez wątpienia Rioja jest najbardziej znanym winiarskim regionem Hiszpanii. Mimo relatywnie niedługiej historii winiarskiej powstające tutaj wina od dawna cieszą się uznaną i zasłużoną sławą.
Gdy w latach 50-tych i 60-tych XIX wieku winiarze z Bordeaux musieli zmierzyć się z kilkoma falami chorób, które zaczęły dotykać ich winorośle (na czele ze słynną filokserą, która niemal unicestwiła winiarstwo), francuscy handlarze wina w celu sprostania zapotrzebowaniu lokalnego rynku, swoją uwagę zwrócili na północno-wschodnią część Hiszpanii, gdzie nad rzeką Ebro już od dekad wytwarzano wino. Specjalnie w celu ułatwienia jego transportu powstała nawet linia kolejowa łącząca region z portem w Bilbao. Był to czas olbrzymiego rozwoju lokalnego winiarstwa, przerwanego, gdy i tutaj zawitała filoksera. Niedługo potem nastała też hiszpańska wojna domowa, dokładająca kolejną cegiełkę do upadku regionu, który na nowo zaczął się odradzać dopiero w latach 70-tych XX wieku.
Obecnie winnice zajmują tu obszar ponad 65 tys. hektarów, a region podzielony jest na trzy zasadnicze części – Rioja Alta, Rioja Alavesa i Rioja Oriental. Dwie pierwsze leżą wyżej i są bardziej wystawione na chłodniejsze powietrze znad Atlantyku, dominują tutaj gleby wapienne i bogaty w żelazo piaskowiec. Rioja Oriental jest zlokalizowana na południowy-wschód i ma klimat bardziej śródziemnomorski, również gleba jest inna, dominują tutaj bowiem aluwialne żwiry i piasek.
Podobnie jak Bordeaux również czerwona Rioja jest kupażem różnych odmian. Dominującą rolę odgrywa Tempranillo, uzupełnione zwykle przez Garnachę, Graciano czy Mazuelo (Carignan). Ich istotną jest długie dojrzewanie w beczkach, historycznie z amerykańskiego dębu, co pozwala na powolne mikroutlenianie wina i wzbogaca jego aromaty. Długość dojrzewania można odczytać na etykiecie – wina kategorii crianza dojrzewają co najmniej dwa lata, z tego co najmniej rok w beczkach, w przypadku reserva są to trzy lata, z tego co najmniej rok w beczkach, a dla gran reserva pięć lat, z tego dwa w beczkach. Dojrzałe Riojy to wina niezwykle wielowymiarowe, smakujące ciemnymi owocami, tytoniem, ziemią, ziołami, przyprawami, ale zachowujące też kwasową świeżość i utemperowane garbniki.
Coraz większą popularność zdobywają też białe wina z regionu, zwykle z odmiany Viura (Macabeo). Powstają one albo w wersji lekkiej, owocowej, albo podobnie jak czerwienie długo dojrzewają w beczkach, dając wina niezwykle kompleksowe, z orzechowymi nutami utlenienia.