do kasy suma: 0,00 zł
Opcje przeglądania

Wina pochodzące z największego kraju półwyspu Iberyjskiego często utożsamiane są z nutami beczkowymi, pełnymi dojrzałości i obfitości. Spowodowane jest to umiłowaniem Hiszpanów do długiego trzymania win w piwnicach, aż do momentu gdy osiągną niemal pełną dojrzałości ...

wina hiszpańskie

Wina hiszpańskie

Wina pochodzące z największego kraju półwyspu Iberyjskiego często utożsamiane są z nutami beczkowymi, pełnymi dojrzałości i obfitości. Spowodowane jest to umiłowaniem Hiszpanów do długiego trzymania win w piwnicach, aż do momentu gdy osiągną niemal pełną dojrzałości. Tradycyjnie takiemu podejściu sprzyja nadal powszechne stosowane beczek z dębu amerykańskiego, chociaż trzeba przyznać, że coraz śmielej tutejsi winiarze sięgają po baryłki z Europy.

Wysokie temperatury ułatwiają dojrzewanie owoców

Panujące na południu, wschodzie i w centralnej części półwyspu wysokie temperatury przyczyniają się do łatwego uzyskiwania przez owoce odpowiedniego poziomu dojrzałości. Co z kolei przekłada się często na niską kwasowość win oraz dominację czerwonych szczepów. Na obszernych terenach porośniętych winoroślą powszechnie stosuje się mechaniczny spór winogron. Dzięki temu wina z tej części Hiszpanii mają bardzo atrakcyjny stosunek ceny do jakości.
Trochę inaczej wygląda sytuacja na północy kraju, gdzie wysoki poziom opadów oraz niższe temperatury pozwalają białym odmianom wydać wina pełne ekspresji i świeżości.

Hiszpania ma największy areał uprawy winorośli

Warto podkreślić, że Hiszpania dysponuje największą na świecie powierzchnią upraw winorośli (blisko 1 mln hektarów), co pozwala jej zajmować również pozycję lidera pod względem ilości eksportowanego wina.

Wśród czerwonych szczepów najpopularniejsze są Tempranillo oraz Garnacha. Na wschodnim wybrzeżu silną pozycję mają Monastrell i Bobal. Białe odmiany najmocniej reprezentuje Airen, jednak często jest on wykorzystywany do produkcji innych, mocniejszych alkoholi. W ujęciu międzynarodowym prym, pod względem atrakcyjności dla konsumenta, jednak wiodą Albarino i Verdejo.

Nie brakuje hiszpańskich win, w których można odnaleźć także szczepy międzynarodowe, takie jak Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Chardonnay czy Sauvignon Blanc.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl