do kasy suma: 0,00 zł
Opcje przeglądania
Odmiana
Producent

Region

Białe wina z Palatynatu Białe wina z Palatynatu
Producent: Müller-Catoir
Cena: 408,60 zł
zobacz więcej

Czy regiony winiarskie mają w ogóle jakieś znaczenie?

Wybierając wino tylko według kraju pochodzenia, w wielu sytuacjach jest to decyzja o raczej ogólnym charakterze i mało precyzyjna. Gdy kraj jest bardzo duży i różnorodny pod względem winiarskim zwykłe stwierdzenie, że decyduję się na wino z tego państw dotyczy raczej naszego stosunku do jego historii czy kultury. Rzadziej jednak stanowi wybór stylu wina. W przypadku małych krajów produkujących wino jest już trochę łatwiej i jesteśmy bliżej w precyzowaniu naszych preferencji smakowych.
Jak sobie zatem radzić w takiej sytuacji?

Czym różni się chłodny region od ciepłego?

Tutaj kłania nam się zasada lejka, a więc przybliżania do najbardziej pożądanego wyniku poprzez eliminację mniej istotnych danych, a koncentrowanie się na ważnych dla nas faktach. I tak praktycznie zaczynając od wyboru kraju (jego części), zastanawiamy się nad tym, na wina z jakiego klimatu mamy ochotę – ciepłego, umiarkowanego czy może chłodnego?  Pogoda bowiem w bardzo dużym stopniu decyduje o uprawianych odmianach, a tym samym i stylu produkowanych win. Wystarczy spojrzeć na przykład na Burgundię. Tam wszyscy produkują wina z Pinot Noir lub Chardonnay, w których kwasowość i soczystość ogrywają dominującą rolę. Gdy pomyślimy o winach z włoskiej Apulii, możemy spodziewać się dojrzałych, tęgich i lekko słodkawych trunków, ze względu na wysokie temperatury tam panujące.

Region winiarski określa styl tamtejszych win

Zatem określony region winiarski daje nam całkiem prawdopodobny obraz, jakiego rodzaju win możemy się spodziewać. Zazwyczaj producenci mający swoje winnice na danym obszarze, przynależą do organizacji skupiającej miejscowych wytwórców (często regulującej prawny aspekt wytwarzania win), a więc ludzi działających wg tych samych reguł. Czyli zbierających winogrona z krzewów rosnących na określonych glebach, uprawiających podobne odmiany, winifikujących wina według tych samych reguł, czy stosujących tożsame metody dojrzewania (np. w Bordeaux powszechnie używa się francuskich dębowych beczek o pojemności 225 l).

Oczywistym jest, że nie wszystkie wina z danego regionu smakują identycznie, przecież każdy producent ma inne umiejętności czy własną tożsamość, ale ogólna stylistyka regionu jest raczej podobna. 

Czy trzeba znać wszystkie regiony winiarskie, aby zawsze otrzymać takie wino na jakie ma się ochotę? Byłoby to zadanie bardzo trudne, ale po kilku próbach już można wytypować obszary, sprawiające nam dużo radości. Ich dalsza eksploracja może być świetną zabawą, która jeszcze bardziej ułatwi wybór wina.  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl