do kasy suma: 0,00 zł

To jeden z tych regionów winiarskich, które od samego wypowiedzenia nazwy kojarzą się bardzo pozytywnie. Wymawiając bowiem prawidłowo węgierską nazwę Szekszárd powinniśmy powiedzieć „seksard” ...

Szekszard

Szekszárd

To jeden z tych regionów winiarskich, które od samego wypowiedzenia nazwy kojarzą się bardzo pozytywnie. Wymawiając bowiem prawidłowo węgierską nazwę Szekszárd powinniśmy powiedzieć „seksard”. Na szczęście nie kończy się to tylko na tanim chwycie marketingowym (zresztą wcale przez winiarzy niezamierzonym, taka jest bowiem historyczna nazwa regionu), a tutejsze wina to jedne z najciekawszych pozycji na całych Węgrzech.

Geograficznie jesteśmy na południu kraju, a winnice położone są na stokach łańcucha wzgórz, które opadają w kierunku płynącego na wschodzie Dunaju. Są ona wystawione na ciepło znad nieodległej Niziny Węgierskiej, ale nocami ze wspomnianych wzgórz spływa też chłodniejsze powietrze, kreując spore dobowe różnice temperatur. Stąd tutejszy klimat nie jest tak gorący, jak może się wydawać patrząc na samo usytuowanie Szekszárdu. Miejscowa gleba to głównie głębokie pokłady lessu, który stanowi idealne podłoże dla winorośli.

Winiarstwo w Szekszárdzie ma długą tradycję, prawdopodobnie uprawa winorośli została tu rozpoczęta w czasach, gdy tereny te znajdowały się w granicach Imperium Rzymskiego. Pierwsze wzmianki pisane dokumentują zaś przekazanie w XI wieku przez króla Belę I trzech winnic jednemu z miejscowych opactw. Winiarstwo przetrwało również czasy, gdy region dostał się pod panowanie tureckie, wtedy też prawdopodobnie do Szekszárdu przybyła z Serbii odmiana Kadarka, stanowiąca dziś jeden z miejscowych symboli. W latach 90-tych ubiegłego wieku uprawa winorośli z sukcesem odrodziła się też po komunistycznej zapaści.

Choć wspomniana Kadarka rodzi w Polsce negatywne skojarzania, to w Szekszárdzie odmiana przeżywa swoisty renesans. Przy odpowiednim traktowaniu daje ona świetne wina, o nutach czerwonych owoców, kwiatów, lekkie i soczyste, nieco w stylu włoskiej Schiavy. Sam region jest zdecydowanie skupionych na czerwonych winach, a najlepsze z nich powstają z odmiany Kékfrankos (w Austrii znanej jako Blaufränkisch). Łączy on soczyste nuty ciemnych owoców z dobrą materią i wyczuwalnymi garbnikami. Oprócz tego w Szekszárdzie uprawia się Merlota, Caberneta Franc, a także nieco Pinot Noir. Bywają one butelkowane razem jako Bikavér (obok Egeru jedynie Szekszárd ma prawo używać nazwę „byczej krwi” dla swoich win). Popularnością cieszą się również wina różowe, zwłaszcza wersje mocniej zbudowane, z austriackiego zwane „Schillerami”.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl