do kasy suma: 0,00 zł

Najdłuższy i jednocześnie najwęższy kraj świat, mimo, że jest częścią kontynentu Ameryki Południowej, może uchodzić za swoistą wyspę. Od strony wschodniej oddziela go pasmo Andów, wzdłuż całego wybrzeża rozlewają się wody największego oceanu – Pacyfiku. Na północy znajduje się wyjątkowa sucha Pustynia Atakama, a północne krańce to bezkresne pustkowia z surowym antarktycznym klimatem. Chile stanowi więc swoistą zamkniętą enklawę ...

wina chilijskie

Wina chilijskie

Najdłuższy i jednocześnie najwęższy kraj świat, mimo, że jest częścią kontynentu Ameryki Południowej, może uchodzić za swoistą wyspę. Od strony wschodniej oddziela go pasmo Andów, wzdłuż całego wybrzeża rozlewają się wody największego oceanu – Pacyfiku. Na północy znajduje się wyjątkowa sucha Pustynia Atakama, a północne krańce to bezkresne pustkowia z surowym antarktycznym klimatem. Chile stanowi więc swoistą zamkniętą enklawę, co potwierdza fakt, że nie była tam wstanie dotrzeć plaga filoksery, pustoszącej winnice całego globu.

Idealne warunki uprawy

Warunki klimatyczne wydają się być wręcz stworzone dla uprawy winorośli. Gdyby przyrównać tamtejsze szerokości geograficzne do perspektywy naszej półkuli Ziemi, otrzymalibyśmy obszar od północnej Sahary, aż po Skandynawię. Najgorętsze jego miejsca chłodzone są zimnym Prądem Humbolta, przynoszącym wilgotne masy powietrza, tworzące chmury i mgły. Podobne obniżanie temperatury zapewniają również wysokie Andy. Finalnie sezon wegetacyjny jest dłuższy, a owoce winogron dojrzewają znacznie wolniej, dzięki czemu uzyskują wyższą jakość.

Jeszcze jeden czynnik bardzo istotnie wpływa na winogrodnictwo w Chile. Występują tam niezwykle niskie opady deszczu i wiele winnic musi być zasilanych kropelkowo, wodą z roztopionego andyjskiego śniegu. Oznacza to, że suche powietrze nie pozwala rozwinąć się pleśniom i innym chorobom grzybiczym, a więc winiarze mogą uprawiać swoje krzewy w sposób bezpieczny i wyjątkowo naturalny.

W Chile produkuje się wino od XVI wieku

W Chile nie brakuje również wiedzy, jak dbać o winnice i produkować wino. Pierwsze nasadzenie pojawiły się tam w XVI wieku. Od tego czasu selekcjonowano odmiany pasujące do poszczególnych siedlisk oraz dopracowywano techniki winifikacyjne.

Sadzonki sprowadzone z Europy, jeszcze przed plagą filoksery, dały początek kulturze uprawy szczepów pochodzenie bordoskiego. Wśród najpopularniejszych znajdziemy Merlot, Carmenere, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc. Ostatnimi czasy zaczynają pojawiać się również nasadzenia Barbery, Malbeca, Syrah i Pinot Noir. Pośród białych odmian najwięcej win powstaje z Sauvignon Blanc i Chardonnay.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl