do kasy suma: 0,00 zł

Stellenbosch to jeden z najbardziej znanych regionów winiarskich RPA. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jak długa jest historia winiarska terenów dzisiaj zajmowanych przez ten kraj, pierwsze winnice obsadzono tutaj bowiem już w 1679 roku ...

Stellenbosch

Stellenbosch

Stellenbosch to jeden z najbardziej znanych regionów winiarskich RPA. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jak długa jest historia winiarska terenów dzisiaj zajmowanych przez ten kraj, pierwsze winnice obsadzono tutaj bowiem już w 1679 roku.

Do samego Stellenbosch winiarstwo dotarło dekadę później za sprawą emigrujących przed prześladowaniami francuskich hugenotów, przynoszących tradycje winiarskie ze swojej dawnej ojczyzny. Sprawia to, że obecnie miejscowi producenci mogą się poszczycić naprawdę bogatym doświadczeniem, co oczywiście bezpośrednio przekłada się na jakość miejscowych win. O ich istotności świadczy też fakt, że powstaje tu 20% krajowej produkcji winiarskiej.

Region położony jest niecałe 50 kilometrów na wschód od Kapsztadu. Teren jest pofałdowany, wznoszący się zwłaszcza w północnej i wschodniej części, gdzie Stellenbosch ograniczają pasma górskie. Winnice zlokalizowane są zarówno w dolinach miejscowych rzek (gdzie dominuje gleba aluwialna), jak i na zboczach wspomnianych wzgórz (tu znajdziemy piaskowiec i granit). Jest tutaj słonecznie i ciepło, ale winnice są schładzane przez bryzy wiejące od odległego o 20 kilometrów wybrzeża. Dzięki temu po dziennej dawce promieni słonecznych, w nocy winorośle mogą nieco odetchnąć, co oczywiście przekłada się na zachowanie w winogronach większej świeżości i kwasowości.

Stellenbosch podzielony jest na kilka mniejszych podstref, takich jak Banghoek, Bottelary, Papegaaiberg, Polkadraai Hills, Devon Valley, Jonkershoek Valley czy Simonsberg-Stellenbosch. Bliżej wybrzeża znajdziemy więcej upraw białych odmian winorośli ze szczególnym naciskiem na Chenin Blanc, Chardonnay i Sauvignon Blanc.
W głębi lądu, gdzie robi się cieplej, zaczynają dominować czerwone wina. Najpopularniejsze odmiany to Cabernet Sauvignon i Pinotage (specjalność RPA – krzyżówka Pinot Noir i Cinsault), ale znajdziemy też sporo Merlota i Shiraza (Syrah). Jak większość win z kraju, również te ze Stellenbosch charakteryzują się raczej powściągliwą owocowością i stylistycznie bliżej im do win z Europy, niż choćby z Ameryki Południowej, czy Australii.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl