do kasy suma: 0,00 zł
Opcje przeglądania
Odmiana
Producent

Kraj

Wina francuskie, włoskie, a może wina z Nowej Zelandii?

Czy wybierając wino należy kierować się krajem, z którego ono pochodzi?

Miejsce pochodzenia to z pewnością jedno z pierwszych skojarzeń, jakie przychodzi nam do głowy, rozważając wybór wina. Jest w tym wiele racji, gdyż klimat panujący na danym obszarze w dużym stopniu wpływa na charakter win. Oczywiście, gdy kraj jest mniejszy łatwiej dookreślić jakiego stylu winiarskiego możemy spodziewać się. I tak generalnie rzecz ujmując na przykład wina austriackie będą raczej świeże i soczyste, bo Austria nie jest bardzo rozległym krajem i znajduje się w środkowej części Europy. Wina francuskie już trudniej opisać jednym zdaniem. We Francji, będącej dużym krajem, znajdziemy różne klimaty, a więc i style powstających tam win są odmienne. Jeszcze bardziej różnorodne mogą być wina z Chile. Ten kraj rozciąga się na długości ponad 6000 km, możemy więc natknąć się na niemal wszystkie strefy klimatyczne w jakich rośnie winorośl.

Co zatem daje nam rozważanie kraju powstania wina?

Myśląc o obszarze, z którego pochodzi analizowane przez nas wino, warto zastanowić się nad jego dorobkiem winiarskim. Produkcja wina, to zajęcie wymagające czasu. Praktycznie rzecz ujmując, winiarz osiąga bardzo dobre efekty swojej pracy w drugim lub trzecim pokoleniu. Dopasowanie odpowiednich szczepów winnych do danego obszaru potrafi zająć dziesięciolecia. Zrozumienie przez winiarza zależności i procesów pogodowych nie odbywa się również z dnia na dzień. Wreszcie praca w przetwórni i cały proces winifikacji oraz dojrzewania wina to sfera niezwykle złożona. Sprawienie, aby te wszystkie elementy zostały dopasowane do siebie, trwa zatem całymi latami.
Im dłużej wino powstaje na danym obszarze, tym winiarze działają z większą pewnością i precyzją. Różnorodność szczepów jest zdecydowanie bogatsza, ale i aspekt tradycji odgrywa dużą rolę. W krajach czy na obszarach o krótszym dorobku winiarskim wiele elementów, ważnych z punktu widzenia powstawiania wina, jest dopasowywane na nowo i w efekcie tamtejsze wina mogą być bardziej nowoczesne, ale także i mniej różnorodne. Częściej znajdziemy tutaj odmiany międzynarodowe, jak Chardonnay, Sauvignon Blanc, Merlot, Cabernet Sauvignon czy Pinot Noir.

Z jakiego kraju powinniśmy wybrać wina?

Jeśli cenimy sobie mniejsze ryzyko natrafienia na wina, które niekoniecznie mogą nam pasować, kierujmy się częściej w stronę krajów o krótszej historii winiarskiej. Gdy zaś ekscytuje nas odkrywanie różnorodności smaków i stylów lub cenimy kunszt winiarzy oparty na setkach lat tradycji, naszym terenem eksploracji mogą być obszary, gdzie wino wytwarzane jest już bardzo długo.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl