do kasy suma: 0,00 zł
Blog kategorie
Blog chmura tagów
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Kapary i Franciacorta
Kapary i Franciacorta
Są niewielkie. Przechodząc obok trudno je zauważyć. Rosną głównie z tropikach. W Europie upodobały sobie jedynie wybrane siedliska. Robią przy tym zawrotną furorę w gastronomii. I to zarówno w postaci owoców, jak i pąków kwiatowych. Kapary. Bo o nich mowa, można znaleźć na murkach wzmacniających tarasowe pola, porośnięte odmianami Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Blanc i od niedawna również Erbamat.
Pierwsze trzy winorośle spotyka się w wielu miejscach na świecie, ale Erbamat występuje tylko w jednym regionie. We włoskiej Lombardii, a będąc bardziej precyzyjnym na obszarze apelacji Franciacorta. To jej występowanie nie jest przy tym szczególnie intensywne. Owszem, Franciacorta jest domem odmiany Erbamat, ale przez dziesięciolecia była ona niemal zupełnie zapomniana. Dzięki determinacji kilku winiarzy ponownie zaczęła rodzić pierwsze owoce, z których już teraz powstają fantastyczne wina musujące.
 
Jednym z takich pasjonatów jest Luigi Bersini, szef piwnicy w Castello Bonomi. To właśnie on, od 1985 roku kształtuje styl musiaków z tej posiadłości. Castello, czyli zamek powstało w końcówce XIX wieku. Położone jest pośród tarasowych upraw winorośli. Wspomniane wcześniej kamienne murki, są idealnym miejscem dla krzewów kaparów. Cała posiadłość jest przy tym usytuowana u stóp góry Orfano, która bardzo skutecznie zatrzymuje gwałtowne zjawiska pogodowe. Castello Bonomi może zatem cieszyć się z niemal cieplarnianych warunków klimatycznych. I pewnie z tego powodu, tak chętnie rosną tutaj kapary.
 
Jednak większą fascynację wzbudzają same wina. Piwnice Bonomi pełne są butelek pozostawionych na długie dojrzewanie wina na osadzie. To jest jeden z elementów stylu win Bersiniego. Długi kontakt wina z drożdżami, aby wydobyć z nich nuty brioszkowe czy piekarnicze. Oczywiście Franciacorta to w pierwszej kolejności świeżość, cytrusowość i akcenty tropikalne, ale kremowe niuanse stanowią o wielkości i niepowtarzalnym charakterze czołowej winnicy regionu Franciacorta.
 
 
Leszek, Eliza & zespół Buy Wine
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl