do kasy suma: 0,00 zł

Nowa Zelandia to jeden z najbardziej odległych krajów na Ziemi. Tamtejsi winiarze mogą cieszyć się z bardzo dobrych warunki dla powolnego dojrzewania owoców winogron. I właśnie te atrakcyjne siedliska sprawiły, że wina z Nowej Zelandii mają swój niepowtarzalny charakter ...

wina nowozelandzkie

Wina z Nowej Zelandii

Nowa Zelandia to jeden z najbardziej odległych krajów na Ziemi. Od najbliższego sąsiada, czyli Australii oddalona jest 3 godziny lotu samolotem. Zajmuje powierzchnię o ok 15 % mniejszą od Polski i ma tylko 4 miliony mieszkańców. Gdyby jej położenie geograficzne przyrównać do perspektywy północnej półkuli naszej planety, dwie wyspy Nowej Zelandii rozciągałyby się od wybrzeża Maroko do Bordeaux we Francji. Na jej klimat spory wpływ mają Ocean Spokojny oraz masy powietrza napływające z nad Antarktydy. Jednocześnie liczne pasma górskie, tworzą najróżniejsze mikro strefy klimatyczne. Ciepłe i słoneczne dni przeplatają się z chłodniejszymi nocami. Stanowi to bardzo dobre warunki dla powolnego dojrzewania owoców winogron. I właśnie te atrakcyjne siedliska sprawiły, że wina z Nowej Zelandii mają swój niepowtarzalny charakter.

Krótka historia winiarstwa, ale zasługująca na szczególną uwagę

Tamtejsze winiarstwo jest jednocześnie jednym z najmłodszych. Pierwsze uprawy winorośli pojawiały się tam wraz z przyjazdem misjonarzy w 19 stuleciu, ale dopiero w latach 70-tych XX wieku zaczęto poważnie myśleć o wytwarzaniu wina na większą skalę. Z ówczesnych kilkuset hektarów, powierzchnia obsadzona winnymi krzewami obecnie wzrosła do ponad 40 tysięcy. Przy tym liczba przetwórni winnych nie przekracza 750.

Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii daje wina soczyste i świeże

Najpopularniejszym gatunkiem winogron jest Sauvignon Blanc. Ten biały szczep znalazł idealne warunki dla siebie i stał się prawdziwym wyznacznikiem stylu nowozelandzkich winiarzy. Dojrzewające w stalowych kadziach, bez kontaktu z dębowymi beczkami, świeże, soczyste wina można znaleźć w restauracjach i sklepach winiarskich całego świata.

Drugim pod względem popularności jest Pinot Noir. Wywodzący się z Burgundii czerwony gatunek daje wina za młodu owocowe, z biegiem czasu ewoluujące w stronę nut leśnych i gospodarskich.  

Jako, że pomiędzy południowym, a północnym krańcem Nowej Zelandia rozciąga się dystans o długości blisko 3 tysięcy kilometrów, nie brakuje tutaj siedlisk, w których dobre warunki do uprawy znalazły inne gatunki winorośli. Nie zyskały one tak ogromnej popularności jak Sauvignon Blanc czy Pinot Noir, ale winiarze z antypodów chętnie sadzą Chardonnay, Pinot Gris, Merlot, ale także Rieslinga, Syrah i Cabernet Sauvignon.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl