do kasy suma: 0,00 zł
Sklep

Sierra de Toloño

Sandra Bravo, zanim założyła własną winnicę, zdobywała doświadczenie pracując przy produkcji wina w Prioracie, ale również i innych regionach, takich jak Bordeaux, Toskania, Kalifornia, Nowa Zelandia. Jej celem był jednak powrót do rodzinnej Riojy i uruchomienie własnego projektu.

Marzenie zaczęło nabierać realnych kształtów od 2012 roku, gdy Sandrze udało się kupić pierwsze parcele. Od samego początku założyła sobie, że chce uzyskać, pradawny styl win, oddający autentyczny charakter poszczególnych siedlisk. Miała dużo szczęścia, gdyż udało jej się znaleźć bardzo stare winnice, które ze względu na niewielką powierzchnię i niską wydajność już od dawna nie były efektywnie wykorzystywane. Maleńkie poletka, wciśnięte pomiędzy większe winnicy czy górskie polany, mające 50, 80, a nawet ponad 100 lat obsadzono nie tylko Tempranillo, Garnachą i Viurą (co oczywiste w Rioja), ale także mniej znanymi odmianami jak Graciano, Mazuelo, Garnacha Gris, Malvasía, Calagraño czy Rojal. Fascynujące jest przy tym to, że gleby tych zazwyczaj wysoko położonych winnic (600-700 m) są również niesłychanie różnorodne. Nie brakuje tutaj łupków, skał wapiennych, glin pochodzenia wapiennego, margli, żwirów osadowych oraz piaskowca.

Dla Sandry równie ważne było ograniczenie do niezbędnego minimum interwencji w uprawę winogron i sam proces winifikacji.

Bazując na własnym doświadczeniu, młoda winemakerka rozumie środowisko, w którym rosną jej krzewy. Potrafi przy tym tak o nie zadbać, aby rodziły zdrowe owoce, bez konieczności używania chemicznych środków ochrony roślin. W swojej piwnicy stosuje różne techniki maceracji, fermentacji i dojrzewania win. Korzysta z glinianych amfor, używanych, neutralnych pod względem aromatu beczek i dużych dębowych kadzi.

Efekty mówią same za siebie. Wina Sandry są świeże, zrównoważone i eleganckie, a jej talent uczynił ją jedną z najbardziej ekscytujących producentek w regionie. W 2019 roku otrzymała od krytyka winiarskiego Tima Atkina MW tytuł „Young winemaker of the year”.

sierra_de_tolono_1

sierra_de_tolono_2

sierra_de_tolono_3

sierra_de_tolono_4

sierra_de_tolono_5

sierra_de_tolono_6

sierra_de_tolono_7

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl