do kasy suma: 0,00 zł
Sklep

Daniel Twardowski urodził się w Niemczech, ale jego rodzice pochodzą z Polski. Po ukończeniu studiów zajmował się w Trewirze handlem wyjątkowymi i rzadkim winami, sporo czasu spędził również w Burgundzkich winnicach ucząc się pracy z winoroślą i poznając techniki winifikacyjne.

W 2006 roku postanowił zmienić ścieżki swojej kariery i zapragnął robić własne wino. Często pijał najznakomitsze wina świata, takie jak z Domaine Romanee-Conti czy wina Henri Jayera. Wiedział więc jak powinien smakować wspaniały Pinot Noir z wapiennej gleby. Zdecydował się jednak na pójście własną drogą.
„Próbowałem również wiele znakomitych win z Ahr (niemiecki region słynący z upraw Pinot Noir), ale nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia. Jednak to właśnie tam Jean Stodden stworzył własny styl i świetne wino, więc wiedziałem, że muszę poszukać wyjątkowego siedliska. Zdecydowałem się na gleby obfitujące w łupki.”

Daniel Twardowski nie chciał być piąty czy dziesiąty w Badenii (dysponującej również znakomitymi warunkami dla uprawy Pinot Noir), ale jednym z pierwszych nad Mozelą. Chciał zrobić inne Pinot Noir. Zapragnął w dolinie Mozeli wytłoczyć wino, które byłoby pozornie podobne do najlepszych francuskich Burgundów. W rzeczywistości jego celem było wino „odkładające na bok chłodną elegancję, czujące się zobowiązane do posiadania większej mocy i owocowości oraz wprowadzające imponujący smak łupka”.

Wybór padł na Dhroner Hofberg - historyczne Grand Cru w bocznej dolinie na zachodnim krańcu środkowej Mozeli. Strome zbocza są dobrze wentylowane przez chłodny wiatr wiejący od strony pasma górskiego Hunsrück i mają gleby obfitujące w łupek oraz tlenki żelaza, które nadają winom korzenną mineralność. Twardowski uprawia swoje 3 hektary winnic ręcznie bez użycia herbicydów i pracuje z bardzo niskimi plonami, około 15 litrów z ara. Skrupulatna praca ręczna ma swoją cenę - do 2000 godzin pracy na hektar rocznie, czyli wielokrotność tego, co jest konieczne w konwencjonalnej płaskiej uprawie winorośli.

Obecnie winnice porastają stare krzewy Spätburgundera (Pinot Noir), nowe nasadzenia najlepszej jakości burgundzkich klonów Pinot Noir pochodzą z 2006 roku, a część korzeni, na których rosły kiedyś krzewy Rieslinga została zaszczepiona również tą słynną czerwoną odmianą. Jak mówi sam Twardowski „wszystko po to, aby przenieść filigranowość Rieslinga rosnącego na łupka lub szlachetnego, ale zrównoważonego Syrah znad Rodanu, do Pinot.”


weingut_daniel_twardowski_2

weingut_daniel_twardowski_3

weingut_daniel_twardowski_4

weingut_daniel_twardowski_5

weingut_daniel_twardowski_6

weingut_daniel_twardowski_7

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl