do kasy suma: 0,00 zł
Blog kategorie
Blog chmura tagów
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Kupażowanie wina w Toskanii
Kupażowanie wina w Toskanii

Gdy wszyscy wokół robią podobne rzeczy, często rodzi się chęć wyróżnienia się. Ludźmi kieruje ciekawość i pragnienie sprawdzenia czy potrafią zrobić coś nowego, innego. Taka pewnie była bezpośrednia przyczyna świadomego mieszania różnych szczepów w winach.
Przez całe stulecia winiarze w Toskanii tłoczyli wino z lokalnych gatunków winogron. Mieszali je owszem, ale bardziej kierowała nimi w danym momencie dostępność i dojrzałość owoców, niż przemyślana decyzja.


W XVI wieku Katarzyna Medycejska sprowadziła w okolice Florencji francuskie sadzonki winogron. To zapoczątkowało ekspansję tych szczepów w centralnej części półwyspu Apenińskiego.

Prawdziwy wysyp popularności win powstających jako mieszanki szczepów międzynarodowych przypada na lata 70-te XX wieku. Skostniałe regulacje prawne nie pozwalały wówczas winiarzom na wytwarzanie wysokiej jakości win. Dlatego wielu z nich zrezygnowało z możliwości sygnowania swoich win toskańskimi apelacjami i zaczęło, mieszając włoskie szczepy z międzynarodowymi, wypuszczać na rynek wina o statusie win stołowych. Jednocześnie ich jakość poszybowała pod niebiosa. Tak powstały słynne Supertoskany 👍.


Ghiale dela Furba jest kupażem Cabernet Sauvignon (50%), Syrah (30%) i Merlot (20%), powstającym w Tenuta di Capezzana. Wzgórza na północny zachód od Florencji rodzą wino o głębokiej, czerwono-rubinowej barwie. Nos złożony, słodki i owocowy, jednocześnie lekko pikantny. Na podniebieniu wyraziste, pełne gęstości i słodkich garbników, z wyważoną kwasowością.
W finale pobrzmiewa smak dzikich jagód i pikantne nuty.

Leszek, Eliza & zespół Buy Wine

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl