do kasy suma: 0,00 zł
Blog kategorie
Blog chmura tagów
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Pinot Noir, jakiego jeszcze nie było.
Pinot Noir, jakiego jeszcze nie było.

Od kilku dni czuliśmy jakiś rodzaj ekscytacji. Jechały, jechały i jakoś nie mogły dojechać do nas te nowe wina. No ale nareszcie mamy je! 
Wszystko zaczęło się jesienią ubiegłego roku. Z początku wkradła się odrobina niepewności i niedowierzania. Nad Mozelą powstają wyjątkowe czerwone wina! Na pozór może nie jest to aż tak zaskakujące, ale to są wina z odmiany Pinot Noir i wyraźnie spoglądają jednym okiem w stronę Burgundii. Ich autor nie miał jednak zamiaru kopiować stylu wielkich francuskich winnic. Jak sam mówi jego celem było wino „odkładające na bok chłodną elegancję, czujące się zobowiązane do posiadania większej mocy i owocowości oraz wprowadzające imponujący smak łupka”. Stąd właśnie decyzja o rozpoczęciu wytwarzania win nad obfitującą w łupki Mozelą. 
Pomyśleć, a zrealizować to jednak dwie zupełnie różne sprawy. Nasz bohater przygotował się do swojego zadania bardzo dokładnie. Po pierwsze przez długie lata profesjonalnie zajmował się handlem wyjątkowymi, rzadkimi winami. Siłą rzeczy również je pijał. 
Po drugie spędził sporo czasu pracując przy produkcji wina w najwspanialszych winnicach Burgundii. Wiedział więc w jakim kierunku trzeba iść, aby osiągnąć cel. 

Wybór padł na Dhroner Hofberg - historyczne Grand Cru w bocznej dolinie, na zachodnim krańcu środkowej Mozeli. Strome zbocza są dobrze wentylowane przez chłodny wiatr wiejący od strony pasma górskiego Hunsrück i mają gleby obfitujące w łupek oraz tlenki żelaza, które nadają winom korzenną mineralność. Winnice obejmujące 3 hektary uprawia się ręcznie bez użycia herbicydów. Cechują je bardzo niskie plony, około 15 litrów z ara. Skrupulatna praca ręczna ma swoją cenę - do 2000 godzin pracy na hektar rocznie, czyli wielokrotność tego, co jest konieczne w konwencjonalnej płaskiej uprawie winorośli.

Na efekty nie trzeba było długo czekać, już pierwsze roczniki zachwyciły świat winiarski i okrzyknęły naszego bohatera gwiazdą odmiany Pinot Noir z chłodnego klimatu. 

Obraz winnicy nie byłby jednak komplety, gdyby nie wspomnieć, że rodzice zdolnego winemakera urodzili się w Polsce, on sam zaś w Niemczech. Zatem niniejszym miło nam jeszcze raz zakomunikować, że wina z Weingut Daniel Twardowski przyjechały właśnie do nas!

Leszek, Eliza & zespół Buy Wine

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl