do kasy suma: 0,00 zł
Blog kategorie
Blog chmura tagów
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Randez-vous braci Bergasse
Randez-vous braci Bergasse

Kupaż dwóch odmian winorośli czasami może wyglądać jak stare dobre małżeństwo, a bywa i tak, że zapowiada początek nowej znajomości. Znamy klasyczne kompozycje bordoskie, gdzie Cabernet Sauvignon występuje w parze z Merlot. Czasami jest domieszka jeszcze innych odmian, ale trzon stanowią zawsze te dwa. W dolinie Rodanu sytuacja wygląda podobnie, z tym że tutaj, Grenache i Syrah są nieodłącznymi partnerami. W Szampanii Chardonnay oraz Pinot Noir to podstawa wielu słynnych musiaków.

Tymczasem bracia Bergasse z Langwedocji, a dokładniej działający na terenie apelacji Saint-Chinian, zdecydowali się zaprosić na randkę dwie, nie całkiem oczywiste dla ich środowiska odmiany. Byli ciekawi co z tego wyniknie.

Owszem Cabernet Franc i Cabernet Sauvignon są ze sobą spokrewnione i nawet jakoś zdecydowanie smakowo nie odstają od siebie, ale znacznie częściej można je spotkać albo samodzielnie, albo w kupażu z innymi odmianami.
Tymczasem wino Randez-vous (jakże trafna nazwa) składa się z tych dwóch odmian w równych proporcjach (po 50%). Zastanawiałem się ile razy spotykałem się tego rodzaju kompozycją w butelce. I wyszło, że bardzo rzadko. Nawet w krajach Nowego Świata proporcje są bardziej niejednorodne, a często występuje trzeci lub czwarty towarzysz.

Co więcej oba Cabernety raczej typowe są dla Bordeaux niż Langwedocji, gdzie królują Grenache, Syrah, Carignan czy Mourvedre.
No, ale Arnaud i Niocolas Bergasse z winnicy Viranel nie wyglądają jak tradycyjni francuscy winiarze. Wysportowani (Arnaud to były siatkarz), pełni werwy, szalonych pomysłów, surfujący na spiętrzonej rzece, zapuszczający wąsy w listopadzie (akcja Movember) czy produkujący kraftowe piwo lubią bawić się winem i sprawiają, że staje się ono bardziej sexy.

Zaskakuje także stylistyka Randez-vous. Znając chociaż trochę Cabernety można by spodziewać się bardzo wyrazistego wina. Tymczasem tutaj mamy sporo czarnych owoców w zapachu, ale na podniebieniu wino jawi się wyjątkowo lekko i delikatnie.

Czyli idealne na małe randez-vous w miłym towarzystwie 😍

Leszek, Eliza & zespół Buy Wine

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl